Nejčastější otázky

 

Proč již v tomto věku trénujeme 3x týdně?

Děti začínají procházet tzv. senzitivním obdobím (senzitivní znamená v překladu citlivé)  Děti mají v tomto věku nejlepší předpoklady pro určitou činnost, její naučení a osvojení. Trénink  pohybových schopností a dovedností je vysoce efektivní.

Proč pro nás v tomto věku není důležitý výsledek?

Vše souvisí s postupným vývojem dětí. Nejdříve naučíme děti ovládat míč, kličkovat, přihrát a zpracovat a poté až zakončovat, což zatím spousta trenérů okolních družstev nedělá a díky honbě za výsledkem obrátí tuto vývojovou řadu a zakončování nebo dokonce taktiku a kombinace nadřadí všemu ostatnímu. Docílí tím sice krátkodobého momentálního úspěchu, poplacávání po zádech od rodičů, ale po pár letech dojdou  k nemilému zjištění, že  jejich svěřenci sice umí zakončit, ale k zakončení se nedostanou, protože jejich svěřenci neumí obejít protihráče.

Proč dětem neradíme, kdy udělat kličku a kdy přihrát?
Chceme děti opravdu naučit hrát fotbal, rozvíjet jejich herní myšlení a snažit se vychovat tvořivé fotbalisty a ne jen bezmyšlenkovitě opakující a povely plnící chlapce, kteří by bez rad trenérů nebo rodičů nebyli schopni na hřišti nic fotbalově vymyslet.
Chceme dávat góly?

Nastavili jsme systém tak, že u nejmenších dětí počítáme počet úspěšných kliček a ne gólů.
Proč? Kdyby nám šlo jen o góly, stačilo by dítě nejdříve naučit kopat nahoru bez jakékoliv kličky a při velikosti branek (5x2 metry!!!)  by problém s góly nebyl, ovšem my klademe hlavní důraz na řešení obejít protihráče.

Koučování a koučování.

Určitě jste někdy chtěli po svém dítěti nakreslit obrázek. Může to probíhat tak, že …
o   vezmete např.  žlutou pastelku, dáte ji dítěti do ruky a vezmete jeho ruku a táhnete s ní do krásného tvaru  sluníčka.

o   řeknete dítěti, ať si vezme modrou pastelku, udělá krátkou čáru, poté ať udělá delší čáru sem, nato ať udělá hnědou pastelkou čtvereček a černou pastelkou čtyři čárky jinde.

o   dítěti ukážete, jak obrázek nakreslit a pak jej necháte, aby se o to pokusilo samostatně.

My jsme se ztotožnili stejně jako španělská a holandská fotbalová škola s učením se řízeným objevováním a třetí možnost je pro nás ta správná, proto od nás neuslyšíte rady typu: nahraj dopředu, přihraj raději brankáři, odkopni, přeruš, vystřel, nekličkuj.

Co tedy při utkáních můžu na dítě volat?

Dítě od vás čeká na podporu a pochvalu, kterou určitě zvládnete i po utkání a vždy se najde něco, za co svoji ratolest můžete pochválit, ať už za odvahu samostatně něco provést, zvednutou hlavu a vlastní řešení, které třeba nedopadlo dobře, protože dítě zapomnělo zrychlit po kličce nebo zpevnit nohu při přihrávce.  Počítejte s tím, že ve svém věku bude chybovat a často.  

Proč proboha hrají děti na branky obrácené proti sobě?

Z hlediska postupného fotbalového vývoje chceme, aby se děti naučily fotbalové činnosti, které mají jednoznačnou přednost před zakončením tzn. vedení míče a řešení situace 1:1 nebo 2:2. Což tato cvičení splňují, protože děti musí míč téměř dovést do branky a zároveň se nám snižují časové prodlevy zakopnutých balonů, protože jakékoliv netrefení branky umožňuje rychlejší skórování do branky druhé.

Proč mít vlastní míč?

Děti jednoduché dostávají domácí úkoly, které by bez míče nezvládly.

Co je třeba udělat proto, aby dítě hrálo utkání?

Utkání může hrát pouze registrovaný hráč  FAČR (člen fotbalové asociace České republiky), abyste se tímto hráčem stali, musíte se stát nejprve členem FAČR tj. vyplnit papírovou nebo elektronickou žádost a zaplatit členský roční poplatek této asociaci a členský roční poplatek svému oddílu (100,- Kč se platí ročně  FAČRu  a 30,- Kč  se platí ročně FK)   Fotbalová asociace po přijetí žádosti a když dojdou peníze na její účet přidělí novému členovi jedinečné číslo takzvané ID,  které je potřeba do žádosti o registraci hráče. Vyplněnou žádost  o registraci společně s fotografií předáte administrátorovi klubu (p. Osvald, p. Vyrobik) .

Oba formuláře získáte zde 1) žádost o členství FAČR
                                                2) žádost o registraci hráče